piątek, 30 listopada 2018

Sekrety netykiety

   Spotkaliście się już zapewne z tym pojęciem. Netykieta to nic innego jak etykieta związana z zachowaniem się w internecie. Etykieta jest zbiorem zachowań, opartych na szacunku i odzwierciedlających tak zwany savoir-vivre (o tym jeszcze kiedyś napiszę). Etykieta to umiejętność zachowania się w danej sytuacji, znajomość zasad, czy zachowanie "w dobrym tonie".

   Dlaczego powstało pojęcie netykiety? Otóż jest to odpowiedź na coraz częstsze problemy związane z zachowaniem się osób korzystających z internetu. Wielu z Was spotkało się na pewno z obrażaniem kogoś za pośrednictwem internetu, z internetowymi kłótniami, które ciągną się niczym spagetti. Złych zachowań w internecie jest wiele. Opływają w nie portale informacyjne, media społecznościowe. Facebook nagle stał się narzędziem wylewania żali, piętnowania i krytykowania innych, czy - to już głębszy problem - przestępstw. Mnie osobiście boli fakt, że praktycznie pod każdym postem zawartym na stronach z informacjami, jest jakiś niesympatyczny komentarz. Krytykuje się ludzi, ich postępowanie, sposób bycia, życia, ubierania się. Krytykuje się to, co ludzie jedzą, jak wyglądają. Ogólnie rzecz biorąc: krytykowane jest wszystko.
Dlaczego tak się dzieje? To brzmi może dziwnie, ale faktycznie jest tak, że nie wszyscy internauci zdają sobie sprawę z tego, że nie jesteśmy anonimowi. Że nawet, gdy piszemy coś z pozycji "anonima", można nas łatwo wyśledzić. Wystarczy, że osoba, którą obrazimy, będzie uparta, albo ma dobrego prawnika. Pozamiatane.
   Warto się nad tym fantem chwilkę zastanowić. Warto przemyśleć co zamieszczamy w internecie. Trzeba wiedzieć, że to nie czarna dziura, w której wszystko ginie.

   Aby ułatwić funkcjonowanie portali internetowych opracowano Netykietę, czyli spisano najistotniejsze zasady, do których należy się stosować, włączając się czynnie w dyskusje.
Są to między innymi:


  1. Nie obrażaj innych
  2. Nie używaj wulgaryzmów
  3. Uważaj na wirusy
  4. Nie spamuj
  5. Nie wdawaj się w dyskusję, jeśli zauważysz, że osoba próbuje Cię sprowokować
  6. Nie podawaj nieznajomym/nieodpowiednim osobom ważnych haseł ani danych osobowych
  7. Jeśli chcesz zwrócić komuś uwagę, zrób to najpierw w wiadomości prywatnej (jeśli masz możliwość)
  8. Nie wdawaj się w internetowe kłótnie. Pamiętaj, że nawet "stając w obronie innej osoby", nie wolno Ci atakować innych ani ich obrażać. Jeśli ktoś zgłosi to do odpowiednich instytucji, poniesiesz konsekwencje, nikogo nie będzie obchodzić, że broniłeś kogoś innego
  9. Nie kradnij - szanuj prawa autorskie, nie używaj zdjęć czy innych elementów bez zgody ich autorów (kwestia praw autorskich to temat rzeka, więc o tym też powstanie odrębny post).
  10. Funkcjonując z grupie na facebook'u nie dodawaj do niej osób, które tego sobie nie życzą. ZAWSZE pytaj o zgodę.
  11. Czytaj regulaminy stron internetowych, social-mediów, sklepów internetowych. ZAWSZE. Pamiętaj, że niektóre regulaminy są celowo mało widoczne, trudne do odnalezienia, ale istnieją.
  12. Nie umawiaj się z osobami poznanymi przez internet, a jeśli już, to za zgodą osób dorosłych i będąc w towarzystwie kolegi/koleżanki, bliskiej osoby. I nie chodzi tu o to, by każdą potencjalną obcą osobę traktować jak przestępcę, lecz o stosowanie tzw. zasady ograniczonego zaufania. Nigdy nie wiesz, kto jest po drugiej stronie ekranu.
  13. Nie wrzucaj bezmyślnie tony swoich zdjęć do internetu. Pamiętaj, że to, co raz się w nim znajdzie, pozostanie tam już na wieki. Kiedyś będziesz dorosły/-ła, nie wiesz teraz, czy w przyszłości nie będziesz miał/-ła sobie za złe wrzucenie danych fotek czy filmików do internetu.



   Wszystko to spisane jest po coś. Podobnie jest ze światłami drogowymi. Nie stworzono ich po to, by zmusić ludzi do przechodzenia na zielonym, bo to ładny kolor, lecz po to, by było nam bezpiecznie. By nie ginęli ludzie, by nie cierpieli. Dla naszego spokoju ducha, zwyczajnie.
Podobnie jest z Netykietą. Nigdy nie wiesz przecież, czy Twój komentarz kogoś nie urazi tak doszczętnie, że osoba ta zrobi sobie samej krzywdę, bądź skrzywdzi w złości kogoś innego. Bo może akurat ma zły dzień, a Twoje słowa doleją oliwy do ognia i uruchomią lawinę zdarzeń... Nigdy nie wiesz.

   Poza faktem, że istotnym jest, byś Ty nie obrażał/-ła innych, ważne jest również Twoje bezpieczeństwo. Nie można postępować pochopnie. Zanim coś zrobisz, napiszesz, zastanów się. Pomyśl zawsze o możliwych konsekwencjach.



Funkcjonując w "internetach" warto stosować się do jeszcze jednej, ważnej zasady:
Nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe. 
:)







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz